Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Jak dbać o zarost? Pielęgnacja brody i wąsów

Ocena (0 / 5,00)
Pielęgnacja brody i wąsów powinna stać się stałym punktem codziennej higieny każdego mężczyzny, który zdecydował się na zapuszczenie zarostu. Jest tak samo ważna, jak pielęgnacja skóry, czy włosów. Jak zadbać o zarost, by był nawilżony, lśniący i zdrowy?
 
 
 
 

Jak zbudowany jest włos?

Włos, to martwy wytwór naskórka. Składa się z łodygi i cebulki umieszczonej w mieszku włosowym. Kontakt pomiędzy cebulką włosa, a organizmem następuje przez silnie unaczynioną brodawkę włosa.W górnej części mieszków włosowych umiejscowione są gruczoły łojowe, odpowiedzialne za produkcję sebum (tłuszczu), który rozprowadzany jest na skórę głowy i włosy.  Włos zbudowany jest w 80% z białka- keratyny, 15% to woda, a pozostałe składniki to pigment oraz tłuszcze. Łodyga włosa otoczona jest osłonką włosa zbudowaną z łusek, które pod wpływem kwaśnego pH zamykają się, powodując wygładzenie włosa i wzrost połysku.
Włosy na brodzie są przykładem owłosienia terminalnego- ostatecznego. Oznacza to, że zaczynają wyrastać w okresie rozpoczęcia dojrzewania. Zarost rośnie szybciej niż włosy na głowie, nawet około 20 cm w ciągu roku. 
 

Czym jest zarost?

Włosy u podstawy są grubsze, z tego też powodu im są krótsze tym są bardziej szorstkie. W trakcie wzrostu włos ulega ścieraniu, końcówki się rozdwajają i stają się ostrzejsze. Włosy nie rosną równomiernie, więc zarost jest mieszaniną miększych, starszych i bardziej trwałych, młodych włosów. Wraz z wiekiem zarost robi się coraz gęstszy, a szczyt osiągany jest w wieku około 40 lat. Włosy są wtedy najmocniejsze i najgrubsze. Z upływem lat stają się coraz rzadsze i cieńsze. Z tego powodu broda seniora jest miękka i miła w dotyku. 
Na twardość zarostu wpływ ma:
  • Niska temperatura, a często również klimatyzacja, która powoduje, że włos staje się bardziej twardy i szorstki.
  • Przesuszenie, powodujące wzrost ich łamliwości.
  • Twarda woda, która sprawia, że włos gorzej się układa, jest oporny na układanie i twardy.

Jak dbać o brodę?

Jesteś tym, co jesz! Jak w każdym aspekcie życia, podstawą pięknego zarostu jest właściwie zbilansowana dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały oraz aktywność fizyczna. Włos jest tworem martwym, jego porost i kondycja zależą więc od składników czynnych dostarczanych z organizmu przez brodawkę i macierz włosa. To, co jesz widoczne jest zarówno na głowie, brodzie jak i na skórze. 
 

Brodę należy myć.

Podczas mycia usuwane są z łodyg włosów, oraz ze skóry pozostałości martwego naskórka, sebum, pyłów ciał stałych, kurzu, czy nawet wspomnienia po minionych posiłkach. Zarost utrzymany w czystości jest miękki, puszysty i wizualnie bujniejszy, a przede wszystkim lepiej się prezentuje.
 

Włos wyczesany to piękny włos.

Częste czesanie brody zmiękcza i wygładza włos. Do tego zabiegu polecane są zwykłe szczotki lub kartacze, czyli specjalne szczotki wykonane z sierści dzika. Regularne szczotkowania pozwala równomiernie rozprowadzić na łodydze włosa sebum, czyli naturalny środek chroniący łodygę przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto proces ten zwiększa ukrwienie skóry, a co za tym idzie cebulka włosa otrzymuje więcej tlenu oraz składników odżywczych.
 

Oleje, olejki i pomady. 

To dzięki nim broda będzie miękka, lśniąca i ładnie będzie się układać. Rodzaj stosowanego kosmetyku zależy od indywidualnych upodobań oraz właściwości włosów.
 
Najlepsze oleje do pielęgnacji brody:
 
Do oleju warto dodać:

Przetestowane receptury na kosmetyki do pielegnacji brody znajdziesz tutaj: https://ecospa.pl/receptury/kosmetyki-dla-mezczyzn

 
Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj